WE make up the EUROPE

Tytuł projektu
WE make up the EUROPE
Lider projektu
Gmina Środa Śląska
Partnerzy projektu
Gmina Saterlan (Niemcy), Gmina Stepanov (Czechy)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.1. - Partnerstwo miast
Data rozpoczęcia projektu
Wrzesień 2014
Data zakończenia projektu
Wrzesień 2014
Kwota dofinansowania
10 000 €
Kontakt do polskiej organizacji
Urząd Miejski w Środzie Śląskiej
pl. Wolności 5
55-300 Środa Śląska
Justyna Hamkało
Miejscowość
Środa Śląska
Adres strony www
Spotkanie miast partnerskich odbyło się w Środzie Śląskiej w dniach 11-15 września 2014 r. podczas organizowanego po raz 10. festynu historycznego „Święto Wina w Mieście Skarbów”.
W tym czasie uczestnicy spotkania wspólnie wzięli udział w organizowanych wydarzeniach, którym towarzyszyły liczne debaty, prezentacje oraz spotkania z mieszkańcami i partnerami projektu, pozwalające na wspólną dyskusję. W zrealizowanym projekcie udział wzięli przedstawiciele czterech krajów: Polski, Niemiec, Czech oraz Ukrainy. Ze wszystkimi krajami Polska ma podpisaną umowę partnerską, w ramach której możliwa jest wzajemna wymiana doświadczeń i wiedzy na różnorodne tematy. Ze względu na fakt, iż Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, pobyt przedstawicieli miasta ukraińskiego oraz koszt ich uczestnictwa nie został uwzględniony w projekcie.
Spotkanie partnerskie pod hasłem „WE make up the EUROPE” trwało 5 dni.
Pierwszego dnia, 11 września, po przyjeździe delegacji partnerskich, w sali konferencyjnej hotelu, w którym zakwaterowały się delegacje, odbyło się wspólne spotkanie z udziałem mieszkańców gminy, podczas którego zaprezentowane zostały zasady konkursu grantowego realizowanego przez Gminę Środa Śląska, wyróżnionego w 2014 r. przez Prezydenta RP w ramach Witryny Obywatelskiej.
Drugiego dnia, 12 września, zorganizowana została debata społeczna podsumowująca wybory do Europarlamentu w Polsce, Niemczech oraz Republice Czeskiej. W efekcie przeprowadzonej debaty przybliżone zostały aspekty funkcjonowania w Zjednoczonej Europie. Również tego dnia młodzież uczestnicząca w projekcie wzięła udział w zorganizowanym w średzkim Gimnazjum konkursie wiedzy na temat Unii Europejskiej. Młodzież przygotowała prezentacje dotyczące wybranych krajów UE oraz makiety o tematyce unijnej. Rok 2014 to pierwszy rok nowego okresu programowania unijnego 2014-2020. W związku z powyższym zaprezentowany został mieszkańcom album dokumentujący projekty zrealizowane przez Gminę Środa Śląska w mijającym okresie programowania unijnego 2007-2013. Zorganizowana została otwarta, międzynarodowa i europejska dyskusja z mieszkańcami na temat możliwości i korzyści jakie niesie za sobą członkostwo w Unii Europejskiej oraz przyszłości Europy, zarówno w kontekście obywatela jako jednostki jak i jej struktur.
Dzień trzeci, 13 września był dniem rozpoczęcia obchodów Święta Wina w Mieście Skarbów. Festyn historyczny to doskonała okazja do prezentacji dziedzictwa kulturowego i produktów lokalnych. W ramach festynu przeprowadzono liczne pokazy, konkursy, koncerty oraz piknik demokratyczny, podczas którego zorganizowany został quiz wiedzy na temat Unii Europejskiej. Pytania w ramach quizu zadawane były ze sceny przez włodarzy miast partnerskich. Przyjęta forma pozwoliła na szerszy udział obywateli w podjętych w ramach projektu działaniach oraz umożliwiła nawiązanie międzynarodowego dialogu.
Czwarty dzień, 14 września, był drugim dniem organizowanego w Środzie Śląskiej festynu historycznego Święto Wina w Mieście Skarbów. Obywatele miast partnerskich mieli możliwość bliżej poznać historię i tradycje miasta Środa Śląska oraz poszerzyć wiedzę na temat podejmowanych przez swoich partnerów inicjatyw. Mieszkańcy Środy Śląskiej oraz delegacje partnerskie z Czech, Niemiec oraz Ukrainy wspólnie zatańczyli polski taniec narodowy POLONEZ. To również doskonała okazja aby poznać się nawzajem i zintegrować. Poprzez udział lokalnych obywateli, pośrednio uczestniczących w projekcie również mieszkańcy mogli poznać zasady, na jakich współpracują miasta partnerskie oraz poznać ich zwyczaje.
Ostatniego dnia wymiany partnerskiej, 15 września, odbyło się spotkanie podsumowujące, podczas którego uczestnicy wymienili wzajemnie wrażenia i wnioski po spotkaniu. Wymieniono się również oczekiwaniami w kontekście dalszej współpracy. Członkowie delegacji partnerskich wypełnili ankietę ewaluacyjną, której wyniki pomogą organizatorom wymiany w sformułowaniu wniosków i zaplanowaniu kolejnych spotkań.
Opracowanie tekstu i udostępnienie zdjęć: Gmina Środa Śląska
Zobacz inne projekty






























































