Unia Europejska znalazła się trudnej sytuacji, być może w jednej na najtrudniejszych w swojej historii. Kryzys ekonomiczny, odmienne stanowiska poszczególnych państw członkowskich na temat głównych problemów, rosnące antagonizmy wciąż wpływają na wzrost liczby pytań o przyszłość starego kontynentu. Podczas projektu omówione zostały takie tematy jak konflikty na Środkowym Wschodzie i w Afryce, oraz dramatyczna sytuacja ekonomiczna i społeczna w ww.regionach. Rzeczywistość tych regionów świata znacząco wpływa na olbrzymie ruchy migracyjne w Unii Europejskiej. Stykanie się, często bardzo różnych, kręgów kulturowych powoduje starcia i antagonizmy. Spora część Państw nie jest odpowiednio przygotowana do obsługi tak dużych ruchów migracyjnych.
Założeniem projektu była debata na temat proponowanych rozwiązań, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na tę kryzysową sytuację.
W pierwszym dniu spotkania, odbyły się warsztaty podczas których wskazane zostały główne kierunki działań oraz omówione pojecie kryzysu europejskiego wśród uczestników. Podczas warsztatów uczestnicy poznali się wzajemnie i przedstawili swoje wymagania i oczekiwania dotyczące wspólnego projektu. W drugim dniu uczestnicy zajęli się takimi zagadnieniami jak:
– omówienie podstawowych zasad wspólnotowego systemu prawnego, instytucje i organy Unii Europejskiej;
– próba odpowiedzi na pytanie, czy w obecnej sytuacji geopolitycznej świata integracja europejska i współodpowiedzialność jest kluczem do budowania silnej i bezpiecznej Europy?
– omówienie zagrożenia płynącego z ruchów eurosceptycznych i populistycznych znajdujące coraz więcej zwolenników wśród mieszkańców Europy.
Po warsztatach odbyła się debata, gdzie uczestnicy wskazali jakie kierunki działania powinny podjąć organy Unii w obliczu kryzysu.
Podczas projektu partnerzy nawiązali współpracę, mającą na celu udział mieszkańców w decydowaniu i wpływaniu na losy swoich społeczności lokalnych. Podczas obchodów podpisania Traktatów Rzymskich partnerzy przypomnieli ideę powstania Unii Europejskiej i jej głównych filarów, którymi są integracja i pokój. W trakcie spotkań, uczestnicy udowodnili, że różnice pomiędzy nimi, ich środowiskami, ich językiem nie stanowią przeszkody w budowaniu wspólnego dialogu o przyszłości Unii. Projekt stał się znaczącą platformą wymiany doświadczeń i wiedzy z tematyki problemów najbardziej dotykających obecny ład społeczny, polityczny i gospodarczy starego kontynentu. Partnerzy przedstawili skomplikowaną sytuację związaną ze stygmatyzowaniem imigrantów oraz przedstawili modele asymilacji i współpracy z ludnością przybyłą z odmiennych kręgów kulturowych, na podstawie doświadczeń ich krajów. W trakcie seminarium odbyła się debata “United we stand” mająca na celu podkreślenie znaczenie integracji europejskiej i społecznej, walka z populizmem i rozrastającą się polaryzacją społeczną. Na podstawie wniosków ze spotkania, wypracowane zostały rekomendacje, wskazujące proponowane sposoby działania, dzięki którym liderzy społeczności lokalnych w swojej codziennej pracy mogą wpływać na budowanie silniejszej i bardziej zjednoczonej Europy.
Opracowanie tekstu i udostępnienie zdjęć:Gmina Dąbrowa Górnicza