Sound in the Silence
Tytuł projektu
Sound in the Silence
Lider projektu
Partnerzy projektu
Dzielnicowe Centrum Kultury MOTTE (Hamburg, Niemcy), Fundacja „Kids of Budapest 1956” (Węgry), Europejskie Centrum Solidarności (Polska), Muzeum Drugiej Wojny Światowej (Polska), 3 licea z 3 różnych miast (Hamburg, Budapeszt, Legnica)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 1 - Pamięć europejska
Obszar tematyczny projektu
aktywizacja obywateli, partycypacja obywatelska, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Wrzesień 2015
Data zakończenia projektu
Wrzesień 2015
Kwota dofinansowania
Kontakt do polskiej organizacji
Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
Ul. Zielna 37
00-108 Warszawa
Kontakt do organizacji: Beata Drzazga, +48 22 39 57 600
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Adres strony www
https://enrs.eu/sound-in-the-silence
„Sound in the Silence” to międzynarodowy interdyscyplinarny projekt edukacyjny, którego głównym celem jest przybliżenie młodzieży z różnych krajów Europy trudnych aspektów europejskiej przeszłości w sposób odpowiadający jej wrażliwości emocjonalnej. Uczestnicy, pod opieką artystów i edukatorów, odwiedzają miejsca pamięci, w których poznają wybrane zagadnienia z historii totalitaryzmów w Europie Środkowo-Wschodniej, a następnie biorą udział w warsztatach artystycznych. Zwieńczeniem wspólnej pracy uczniów i artystów jest przedstawienie łączące w sobie różne dyscypliny artystyczne: taniec, teatr, muzykę i creative writing. Odczucia i przeżycia związane ze zwiedzaniem miejsc pamięci – szczególnie tych naznaczonych tragedią i przemocą – znajdują uzewnętrznienie w artystycznym przekazie. Przedstawienie jest prezentowane lokalnej publiczności.
W ramach edycji 2015 uczniowie z Niemiec, Węgier i Polski przez siedem dni konfrontowani byli z najnowszą historią Gdańska oraz jego okolic – w programie znalazły się m.in. wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, na Westerplatte czy w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Spotkania z wielką historią i rozmowy z jej świadkami, obrazy życia codziennego w czasie wojny i okresie reżimu komunistycznego stanowiły inspirację i punkt wyjścia do wspólnych działań artystycznych. Finałem projektu była prezentacja przygotowanego przez uczestników spektaklu artystycznego, która odbyła się w kawiarni artystycznej Młody Byron w Sopocie.