Solidarność międzypokoleniowa

Tytuł projektu
Solidarność międzypokoleniowa
Lider projektu
Gmina Wałcz
Partnerzy projektu
Werne (Niemcy), Kyritz (Niemcy), Åstorp (Szwecja), Bailleul (Francja)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Działanie 2.1. - Partnerstwo miast
Obszar tematyczny projektu
aktywizacja obywateli, aktywizacja seniorów, aktywne społeczeństwo obywatelskie, partycypacja obywatelska, uczestnictwo obywatelskie, wolontariat
Data rozpoczęcia projektu
Luty 2015
Data zakończenia projektu
Wrzesień 2015
Kwota dofinansowania
5 000 €
Kontakt do polskiej organizacji
Urząd Miasta Wałcz
Plac Wolności 1
78-600 Wałcz
tel. : (0*67) 258-44-71
Edyta Czapczyńska
Miejscowość
Wałcz
Województwo
zachodniopomorskie
Adres strony www
W dniach 17 – 20 września 2015 r. na terenie Miasta Wałcz realizowany został projekt pt. „Solidarność Międzypokoleniowa”. Celem projektu było zbudowanie wzajemnego zrozumienia i tolerancji pomiędzy starszymi i młodszymi członkami społeczeństwa wałeckiego oraz zaprzyjaźnionych miast partnerskich. Projekt „Solidarność międzypokoleniowa” zachęcić miał do wzajemnej współpracy poszczególne grupy wiekowe, łamiąc w ten sposób bariery międzypokoleniowe. Do uczestnictwa w projekcie zaproszeni zostali gimnazjaliści oraz osoby w wieku 55+ z Wałcza oraz miast partnerskich: Kyritz, Werne, Ǻstorp i Bailleul. Podczas kilku dni, młodzież i osoby starsze wspólnie brały udział w warsztatach artystycznych, zawodach sportowych, warsztatach wspólnego gotowania i muzykowania. Uwieńczeniem projektu była debata poświęcona problemowi starzenia się społeczeństwa i solidarności międzypokoleniowej. Debata odbyła się 19 września 2015r. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Podczas 4 – dniowego spotkania zorganizowane zostały:
a) wystawa fotografii i plakatów przygotowana przez młodzież i osoby starsze z wszystkich miast partnerskich Wałcza pt. „ Młoda dusza”.
b) warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy projektu mogli samodzielnie przygotować pamiątkowe kartki z Wałcza oraz breloczki w formie ważki (symbol miasta Wałcz).
c) zawody sportowe, podczas których w mieszanych drużynach (młodsi i starsi) nasze miasta konkurowały ze sobą w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych.
d) wspólne muzykowanie przy ognisku z wykorzystaniem lokalnego zespołu śpiewaczego „Chabry” oraz młodzieżowego zespołu z Gimnazjum Nr 2 w Wałczu.
e) wspólne gotowanie, podczas którego młodzież i osoby starsze wymieniały się doświadczeniami kulinarnymi oraz poznawały siebie nawzajem.
f) zwieńczeniem spotkania była debata poświęcona problemowi starzenia się społeczeństwa oraz roli młodzieży w tym procesie, podczas której przedstawiciele wszystkich miast zaproszonych państw zaprezentowali, w jaki sposób ten problem jest postrzegany i rozwiązywany w ich kraju.
g) uzupełnieniem spotkania były wycieczki po Wałczu i okolicach., m.in. wycieczka do “Dzikiej Zagrody Żubra” w Jabłonowie oraz wyjazd na “Magiczną Górkę” w Rutwicy.
Warsztaty artystyczne “Budujemy mosty”
Ideą warsztatów było zwiększenie integracji między pokoleniami oraz zachęcenie do aktywności społecznej seniorów i młodzieży poprzez działania związane z kulturą. Warsztaty miały na celu ułatwienie uczestnikom wyrażania emocji. Wspólna praca, rozmowy i zajęcia pozwoliły uczestnikom lepiej się poznać i zaplanować wspólne działania w przyszłości.
Warsztaty kulinarne – warsztaty wspólnego gotowania.
-Warsztaty pokazały seniorom jak wspólnie z młodzieżą aktywnie można spędzać czas oraz dały możliwość dzielenia się własnym doświadczeniem i umiejętnościami zarówno młodzieży jak i osób starszych
-Młodzież poznała również zasady zdrowego żywienia, a osoby starsze nabrały przekonania, iż ich wiedza kulinarna przenoszona z pokolenia na pokolenie ma ogromne znaczenie i wartość.
Wystawa fotograficzna – “Młoda Dusza”
Każda z prezentowanych na wystawie fotografii ukazywała przede wszystkim ludzi, którzy w niebanalny sposób odnajdują swoje miejsce we współczesności, wyrażając to odważnymi stylizacjami łamiącymi stereotypy i uwalniającymi twórczą radość życia.
Założeniami wystawy było pokazanie stanu umysłu i ducha, który jest wolny od podziałów ze względu na wiek, czy płeć.
Zajęcia sportowe – “Sport łączy pokolenia”
Na uczestników spotkania czekały drużynowe zawody, których celem było wzajemne poznanie i integracja. Podczas wspólnych zmagań drużyny musiały pokonać kolejne konkurencje wykazując się sprytem i rozwagą. Zawody zakończyły się oficjalną dekoracją zwycięzców i pokonanych, każdemu uczestnikowi został wręczony pamiątkowy dyplom oraz medal.
W poszczególnych konkurencjach dwie grupy wiekowe współpracowały ze sobą. Młodzieńcza siła w połączeniu z doświadczeniem osób starszych stanowiła podstawę do wzajemnej tolerancji i uznania dla obu stron.
Opracowanie tekstu i udostępnienie zdjęć: Gmina Miejska Wałcz
Zobacz inne projekty























































































