Solidarni w partnerstwie

Tytuł projektu
Solidarni w partnerstwie
Lider projektu
Partnerzy projektu
Alytus, Ingolstadt, Poczdam, Kuopio, Bruntál, Székesfehérvár
Edycja programu
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.1. - Partnerstwo miast
Obszar tematyczny projektu
wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
Kontakt do polskiej organizacji
Urząd Miasta Opola
Rynek-Ratusz
45-015 Opole
P. Maciej Wróbel
tel. 77 45 11 800
Miejscowość
Opole
Województwo
opolskie
Adres strony www
W dniach od 21 do 24 września 2017r. z okazji 800-lecia Opola odbyło się międzynarodowe spotkanie – projekt „Solidarni w Partnerstwie”, który został zrealizowany w ramach Programu Europa dla Obywateli. Przedstawiciele siedmiu miast partnerskich z Alytusa, Ingolstadt, Poczdamu, Kuopio, Bruntála, Székesfehérvár i Iwano-Frankiwska (finansowanie udziału przedstawicieli miasta z Ukrainy odbyło się poza zakresem finansowania projektu w ramach Programu) odwiedzili Opole, aby uczestniczyć w konferencji „Społeczna i międzykulturowa współpraca miast kluczem do europejskiej solidarności”, w debacie „Solidarność w czasach kryzysu” oraz wziąć udział w wielkiej historycznej paradzie.
Konferencja z udziałem zaproszonych uczestników i ekspertów pozwoliła na podsumowanie dotychczasowej współpracy i prezentację nowych możliwości współpracy między instytucjami i organizacjami pozarządowymi, wymianę doświadczeń i przykładów włączania obywateli we współdecydowaniu o kierunkach polityki rozwoju miasta.
Lista tematów poszczególnych wystąpień:
- Aktywny obywatel – jak zachęcać mieszkańców do współdecydowania o mieście – przedstawiciel Opola
- Rola Polonii w międzynarodowej współpracy miast i województw partnerskich – przedstawiciel Székesfehérvár
- Międzykulturowa współpraca w ramach partnerstwa miast kluczem do wspólnej, solidarnej Europy – przedstawiciel Ingolstadt
- Székesfehérvár mierzy wysoko – starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2023 – przedstawiciel Szekesfehervar
- Budżet obywatelski i współpraca z NGO w Kuopio. Dobre praktyki – przedstawiciel Kuopio
- Fundusze europejskie – przykład solidarności, wspólne możliwości – przedstawiciel Opola
- Współpraca partnerska z komendą straży pożarnej w mieście Mülheim an der Ruhr – przedstawiciel Opola
- Budowa więzi między społecznościami – kluczem do solidarności w czasie kryzysu – przedstawiciel Opola
Podczas debaty uczestnicy zastanawiali się nad pojęciem kryzysu w realiach współczesnej Europy oraz możliwościami pomocy miastu lub miastom partnerskimi zmagającymi się z różnymi sytuacjami kryzysowymi. Wszyscy rozmówcy zgodzili się, że idea solidarności miast partnerskich jest ścisłe związana z ideą wspólnej Europy i współdziałaniem w jej ramach, nie tylko poszczególnych państw członkowskich, ale przede wszystkim ze współpracą na poziomie regionalnym i lokalnym. Zacieśnianie więzi pomiędzy miastami partnerskimi, wymiana doświadczeń, wspólne przedsięwzięcia w wielu dziedzinach, np. w kulturze, edukacji, sporcie, gospodarce czy współpracy organizacji pozarządowych, stanowią podstawę do budowania poczucia europejskiej solidarności i gotowości do wspólnego stawiania czoła sytuacjom kryzysowym, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i szerszym.
Pozostałymi działaniami w ramach projektu „Solidarni w Partnerstwie” były:
- udział w spacerze trasą historyczną ukazującym 8 wieków wielokulturowej historii Opola tworzonej przez ludzi różnych narodowości i religii;
- wizyty w obiektach powstałych w ramach projektów dofinansowanych ze środków UE, m.in. w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora;
- spotkania przedstawicieli miast partnerskich w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, w Wyższej Zawodowej Szkole Medycznej, w Galerii Sztuki Współczesnej, w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, m.in. z Towarzystwem Przyjaciół Opola, dyrektorami opolskich szkół, m.in. z Państwowej Szkoły Muzycznej oraz z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.
Ponadto przedstawiciele miast partnerskich wzięli udział w wielkiej paradzie historycznej, która przeszła ulicami Opola.
Dodatkowo, poza zadaniami projektu, podczas Jarmarku Franciszkańskiego w centrum Opola wystąpiły zespoły z miast partnerskich:
- dziecięcy zespół Pulutyka z Grupy Tanecznej Alba Regia w węgierskim Székesfehérvár,
- orkiestra St. Augustin Bläser z niemieckiego Ingolstadt,
- chór Przykarpacie z Iwano-Frankiwska na Ukrainie,
- grupa taneczna Aušrinė z miasta Alytus na Litwie.
Opracowanie tekstu i udostępnienie zdjęć: Urząd Miasta Opola