Remembering the Past - Building the Future
Tytuł projektu
Remembering the Past - Building the Future
Lider projektu
Partnerzy projektu
Memorare Pacem - Dresden (Niemcy), Aristoteleio Panepistimio Thessalonikis - Thessaloniki (Grecja), Kistarcsa Város Önkormányzata - Kistarcsa (Węgry), Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica (Polska), European Reminiscence Network - Greenwich (Wielka Brytania)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 1 - Pamięć europejska
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Współpraca miastaktywizacja seniorów, aktywne społeczeństwo obywatelskie, historia i osiągnięcia Unii Europejskiej, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Marzec 2016
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
100 000 €
Kontakt do polskiej organizacji
Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica
Boguszyce 102 A
56-400 Oleśnica
Miejscowość
Oleśnica
Województwo
dolnośląskie
Adres strony www
https://rememberingthepastbuildingthefuture.wordpress.com
“Remembering the Past – Building the Future” to osiemnastomiesięczny projekt, który miał na celu podkreślenie wagi pamięci i pokazanie jak w pamięci zachowana jest przeszłość oraz jaką niesie nadzieję na przyszłość. Aby zastanowić się nad następstwami II wojny światowej i przyczyny reżimów totalitarnych takich jak nazizm, który doprowadził do Holokaustu zrealizowano prace badawcze, warsztaty, wizyty studyjne, dyskusje przy okrągłym stole, konferencje i działania artystyczne, uwzględniając jednocześnie różnorodne spojrzenie krajów uczestniczących w projekcie.
Studiując i omawiając narracje, które reprezentują to, co wydarzyło się w przeszłości dostrzegamy znaczenie świadectw i historii życia. Uczestnicząc w uroczystościach upamiętniających ofiary wojny oraz zwiedzając miejsca pamięci i muzea, starano się dowieść, że świadectwa ilustrując przeszłość, przypominają nam nie tylko o czynach i wydarzeniach historycznych, ale mogą one mieć wpływ na oczekiwania związane z przyszłością.
Artyści, badacze, historycy, socjologowie, psychologowie społeczni, filmowcy, muzycy z Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Niemiec, Grecji, Węgier, Polski i Wielka Brytania badali w jaki sposób pamięć tworzy tożsamość narodu oraz w jaki sposób doświadczenie zapamiętywania może mieć wpływ na kształtowanie się tej tożsamości.
Zrealizowano filmy i wystawy fotograficzne oraz plastyczne oparte na historiach osób, które doświadczyły II wojnę światową oraz były ofiarami reżimu totalitarnego. Powstały występy teatralne i muzyczne oraz dyskusje na temat narodowej pamięci, które stanowiły próbę odnalezienia odpowiedzi, czy wspólna pamięć europejska istnieje?
Kraje partnerskie oraz uczestnicy projektu odkrywali, analizowali oraz dyskutowali w ramach społeczności lokalnych na temat unikalnej historii oraz kultury każdego z krajów traktując sztukę sztukę jako wszechstronne, inkluzywne oraz innowacyjne narzędzie do podnoszenia wiedzy odnośnie Unii Europejskiej, jej historii i osiągnięć oraz roli i wartości pamięci historycznej.
/ film o działaniach projektowych realizowanych w Polsce (GOK Oleśnica): https://www.youtube.com/watch?v=T31Pn1tPHX0&feature=emb_logo&ab_channel=Jugend-%26Kulturprojekte.V.