Re-connecting – challenges and opportunities for better integration.

Tytuł projektu
Re-connecting – challenges and opportunities for better integration.
Lider projektu
Fundacja im. Roberta Schumana
Partnerzy projektu
Słowacja, Niemcy, Włochy, Serbia
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.3. - Projekty społeczeństwa obywatelskiego
Obszar tematyczny projektu
Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Zaangażowanie demokratyczneaktywizacja obywateli, aktywne społeczeństwo obywatelskie, historia i osiągnięcia Unii Europejskiej, integracja europejska, partycypacja obywatelska, pokój w Europie, uczestnictwo obywatelskie, wygaszanie konfliktów, wypracowanie rekomendacji
Data rozpoczęcia projektu
Październik 2017
Data zakończenia projektu
Październik 2018
Kwota dofinansowania
92 750 €
Kontakt do polskiej organizacji
P. Ewelina Górecka
Polska Fundacja im. Roberta Schumana
Aleje Ujazdowskie 37/5 00-540 Warszawa
Tel.: +48 22 621 21 61, +48 22 621 75 55ząd Miasta Opola
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Adres strony www
Wzrost ruchów antyeuropejskich, w tym tych, które odwołują się do strategicznego wykorzystania pogłosek i fałszów sprawia, że Europejczycy zastanawiają się, czy Europa w XXI wieku jest historią sukcesu pokojowej współpracy, czy może symbolem zmarnowanych szans i złych decyzji. Europejczycy zaczynają obwiniać się wzajemnie za wielorakie kryzysy, które sprawiają, że integracja europejska staje pod znakiem zapytania. Ludzie potrzebują przestrzeni do działania i możliwości rozwoju w przyszłości, w przeciwieństwie do tego, co proponują niektóre narastające ksenofobiczne narracje. Musimy odwrócić wrażenie, że “solidarność” jest narzucana tylko przez instytucje europejskie i pokazać, jak ważna jest oddolna perspektywa obywatelska, która czyni tę wartość tak istotną.
Projekt „Re-connecting Europe” ma na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji i wspólnej pracy poprzez konfrontację poglądów i doświadczeń w zakresie najbardziej aktualnych problemów Europejczyków, zwłaszcza w ramach “starej” i „nowej” Unii Europejskiej.
Uczestnicy będą zaangażowani w proces uczenia się: od rozpoznania wspólnych problemów i wyzwań, poprzez krytyczne podejście do nowych technologii komunikacyjnych; skuteczne działanie za pomocą takich instrumentów jak: otwarte debaty, kampanie informacyjne, publiczne zgromadzenia, wydarzenia kulturalne .
Wszystkie działania, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, dadzą im szansę poznania i podzielenia się różnymi spojrzeniami na to, co najbardziej przeszkadza Europejczykom: zwiększenie frustracji związanych z nierównościami ekonomicznymi; wyzwania stojące przed społeczeństwami wielokulturowymi; kryzysy uchodźcze.
Projekt opiera się na ponadnarodowej wymianie i współpracy między organizacjami i obywatelami z Polski, Niemiec, Słowacji, Włoch i Serbii, podejmując działania z użyciem interaktywnych metod i narzędzi z różnych dziedzin. Cały proces będzie prowadzony na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Każdy partner będzie dzielić i kierować częścią procesu uczenia się w ramach ponadnarodowych działań poświęconych konkretnemu zagadnieniu, w którym jest bardziej doświadczony i aktywny:
Ø dialog międzykulturowy poprzez sztukę (Słowacja),
Ø odpowiedzialna komunikacja europejska w dobie rewolucji cyfrowej (Niemcy),
Ø solidarność i tworzenie sieci kontaktów (Polska),
Ø włączenie i zwalczanie stygmatyzacji wobec “imigrantów” (Włochy),
Ø działania joint venture na przyszłość (Serbia).
Październik – grudzień 2017 r.
Wszystkie lokalne grupy robocze w Polsce, Włoszech, Serbii, Słowacji i Niemczech zaczną od diagnozy tła eurosceptycznych postaw i narracji w ich lokalnych społecznościach i / lub innych najbardziej aktualnych i omawianych kwestii dotyczących przyszłości Europy na poziomie krajowym ( np. spotkania, warsztaty, dyskusje, badania nad mediami, ankiety, wywiady). Przygotują materiały, które zostaną przedstawione podczas pierwszego transnarodowego działania “Północ spotyka południe: wyzwania integracji europejskiej” na Słowacji (np. w formie zdjęć, krótkich filmów, reportaży lub innych prezentacji wizualnych):
8-11 grudnia 2017 – Festiwal w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji
—
Styczeń – marzec 2018 r.
Grupy będą nadal pracować nad wynikami pierwszej transnarodowej działalności, odwołując się do krytycznego spojrzenia / badań nad reprezentacją tych zagadnień w mediach / mediach społecznościowych / internecie. Będą także przygotowywać materiał do zaprezentowania (prezentacje lub krótkie warsztaty poświęcone tematom o którym rozmawiali podczas drugiego spotkania ponadnarodowego):
22-24 marca 2018 r. – Seminarium “Odpowiedzialność” w języku angielskim w Berlinie, Niemcy
—
Kwiecień – maj 2018 r.
Opierając się na aktualnych wynikach projektu i własnych inicjatywach, uczestnicy będą przygotowywać warsztaty i prezentacje dla szerokiej publiczności na temat możliwości wolontariatu i wspólnych działań mających na celu ucieleśnienie idei solidarności.
10-13 maja 2018 – Działania “Europa – tryb: solidarność” w Warszawie, Polska
—
Maj – czerwiec 2018 r.
Lokalne działania za pośrednictwem mediów we Włoszech – omawiane kwestie opracowane zostaną w ramach badań lokalnych grup i poruszać będą tematy główne projektu (np. Eurosceptycyzm, stereotypy, solidarność, migracja, nacjonalizm); we współpracy z lokalnym uniwersytetem zostanie utworzone i zarządzane przez lokalnych uczestników radio internetowe.
8-10 czerwca 2018 – Wizyta studyjna dla organizacji pozarządowych i pracowników młodzieżowych “Spraw, by Twój głos został usłyszany – internetowe debaty radiowe o przyszłości Europy” w Calgliari we Włoszech
—
Czerwiec – wrzesień 2018 r.
Grupy lokalne nadal opracowują pomysły na projekty europejskie / inicjatywy lokalne w odpowiedzi na wyzwania omawiane podczas poprzednich działań projektu, wykorzystując i wspierając wszystkie prezentowane narzędzia i metody oraz opracowując zalecenia i dobre praktyki jako wyniki projektu.
16-19 października 2018 r. – Międzynarodowe spotkanie kontaktowe – seminarium “Re-connecting Europe”.
19-20 października – ostateczna sesja ewaluacyjna dla partnerów w Nowym Sadzie, Serbia
W trakcie projektu uczestnicy będą zarządzać blogami powiązanymi ze stronami internetowymi organizacji partnerskich projektu. Blogi dadzą możliwość dzielenia się i opisywania swoich doświadczeń, spostrzeżeń i osiągnięć w atrakcyjny i kreatywny sposób poprzez artykuły, zamieszczanie zdjęć, materiałów audio i wideo. Wyniki działań związanych z projektami, badaniami, sprawdzonymi i nowymi metodami, zostaną przedstawione podczas seminarium końcowego, a następnie zredagowane i opublikowane na stronie internetowej projektu jako bezpłatny zestaw narzędzi. Materiały zostaną udostępnione w ramach sieci organizacji biorących udział w projekcie, pracowników młodzieżowych, ekspertów, decydentów i studentów uniwersyteckich w celu rozpowszechniania dalszych działań promujących europejską edukację obywatelską.
Zobacz inne projekty
















