Our Voice in Europe (Nasz głos w Europie)
Tytuł projektu
Our Voice in Europe (Nasz głos w Europie)
Lider projektu
Partnerzy projektu
Gmina Alsónémedi – Węgry, Jednostka administracyjna Xgħajra – Malta, Gmina Demir Kapija – Macedonia Północna, Stowarzyszenia Comitato Gemellaggi z siedzibą w Colletorto - Włochy
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.1. - Partnerstwo miast
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Współpraca miastaktywizacja obywateli, integracja europejska, partycypacja obywatelska
Data rozpoczęcia projektu
Lipiec 2019
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
10.080 €
Kontakt do polskiej organizacji
Miasto i Gmina Pelplin
Plac Grunwaldzki 4
83-130 Pelplin
Miejscowość
Pelplin
Województwo
pomorskie
Adres strony www
http://pelplin.pl/
Projekt realizowany był w roku wyborów do parlamentu europejskiego oraz 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce w czerwcu 1989 roku. Stąd celem projektu „Nasz głos w Europie” było włączenie obywateli z kilku małych miast/gmin z różnych części starego kontynentu do dyskusji o polityce europejskiej. Uczestnikami projektu byli m.in. lokalni samorządowcy, pracownicy instytucji gminnych oraz społeczności lokalne.
Odbyły się spotkania uczestników projektu z władzami i radnymi gminy Pelplin oraz powiatu tczewskiego. Była to okazja to prezentacji osiągnięć oraz dyskusji o problemach małych miast w Europie. Uczestnicy zapoznali się z historią regionu Kociewia i Polski. Odwiedzili miejsce pamięci w Szpęgawsku oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ramach poznania wspólnego dziedzictwa Europy uczestnicy poznali dawne opactwo cysterskie w Pelplinie i zamek pokrzyżacki w Gniewie. Ważnym działaniem była wizyta w Muzeum Solidarności w Gdańsku, która stała się przyczynkiem do dalszej dyskusji o wspólnych wartościach, historii i teraźniejszości Europy. Uczestnicy spotkali się w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie, gdzie wysłuchali wykładu pt. „Europa Ducha”. Ponadto goście z partnerskich krajów odwiedzili kilka lokalnych zakładów pracy. Było też miejsce na integrację, wieczorne rozmowy i prezentację kultury ludowej. Odbyło się spotkanie integracyjne z członkami Klubu Senior w Kulicach, mieszkańcami wioski Janiszewo.
Zrealizowane działania umożliwiły uczestnikom swobodne wyrażanie swoich opinii dotyczących życia w lokalnych społecznościach w kontekście integracji europejskiej. Udział w projekcie wzbogacił uczestników o nowe doświadczenia i umożliwił zacieśnienie współpracy.