Let us act in solidarity in the European Union - cooperation in solving social problems of our municipalities
Tytuł projektu
Let us act in solidarity in the European Union - cooperation in solving social problems of our municipalities
Lider projektu
Partnerzy projektu
Miasto Grzegorzewo (Litwa)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.1. - Partnerstwo miast
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Współpraca miastdialog międzykulturowy, integracja europejska, mniejszości etniczne, uczestnictwo obywatelskie
Data rozpoczęcia projektu
Wrzesień 2019
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
7 560 €
Kontakt do polskiej organizacji
Urząd Miasta Tomaszów Lubelski
ul. Lwowska 57
22-600 Tomaszów Lubelski
Miejscowość
Tomaszów Lubelski
Województwo
lubelskie
Adres strony www
www.tomaszow-lubelski.pl
W ramach projektu w Tomaszowie Lubelskim została zrealizowana czterodniowa wizyta reprezentantów miasta partnerskiego Grzegorzewo. Delegacja składała się z 50 osobowej grupy młodzieży i dorosłych przedstawicieli administracji, NGO, szkolnictwa i kultury. Do efektywnej realizacji zadań ujętych w projekcie zaangażowano ze strony polskiej 40 osób – przedstawicieli różnych instytucji i organizacji pozarządowych. Działania w ramach projektu promowały wspólne europejskie wartości – wolność, demokrację i poszanowanie praw człowieka, różnorodność kulturową, tolerancję i solidarność.
Projekt poruszył ważny dla partnerów problem integracji lokalnych społeczności, zgodnie z polityką społeczną UE. Składał się z trzech tematycznych bloków, zbieżnych z interesami gmin partnerskich, skupiających się na:
1. przeciwdziałaniu rasizmowi i dyskryminacji imigrantów i osób marginalizowanych,
2. dialogu międzykulturowym i integracji międzypokoleniowej,
3. przyszłości, integracji i solidarności Unii Europejskiej.
Celem projektu było ukształtowanie pozytywnego wizerunku odmiennych kultur oraz wspieranie dialogu i spotkań międzykulturowych z ludźmi z różnych środowisk i kultur.
W wyniku realizacji projektowych zadań opracowano porozumienia: „Razem budujemy tożsamość kulturową Unii Europejskiej” oraz „Bądźmy solidarni – współpraca w rozwiązywaniu problemów społecznych”, wyznaczające kierunki oraz metody dalszej współpracy. Podczas warsztatów organizatorzy pracowali nad raportem dotyczącym metod pomocy zmarginalizowanym grupom w gminach partnerskich. W ramach projektu odbyło się Międzynarodowe Forum Samorządowe (wykłady, warsztaty, dyskusje), które dotyczyły interesujących kwestii w różnych dziedzinach życia społecznego
W wyniku przeprowadzonych prelekcji dyskusji i warsztatów tematycznych powstały propozycje i plany działań, które są podstawą dalszej współpracy, aktywnie wspierającej budowanie solidarnej Unii Europejskiej.