Culture without barriers - a campaign promoting the policy of helping cultural minorities by the EU
Tytuł projektu
Culture without barriers - a campaign promoting the policy of helping cultural minorities by the EU
Lider projektu
Partnerzy projektu
Miasto Grzegorzewo (Litwa)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.1. - Partnerstwo miast
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Współpraca miastdialog międzykulturowy, integracja europejska, mniejszości etniczne, uczestnictwo obywatelskie
Data rozpoczęcia projektu
Wrzesień 2018
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
7 560 €
Kontakt do polskiej organizacji
Urząd Miasta Tomaszów Lubelski
ul. Lwowska 57
22-600 Tomaszów Lubelski
Miejscowość
Tomaszów Lubelski
Województwo
lubelskie
Adres strony www
www.tomaszow-lubelski.pl
Działania w ramach projektu promowały wspólne europejskie wartości – wolność, demokrację i poszanowanie praw człowieka, różnorodność kulturową, tolerancję i solidarność.Główną częścią projektu była praca nad koncepcją kampanii informacyjnej “Kultura bez barier”, popularyzującej politykę wspierania mniejszości kulturowych przez UE, która jest wdrażana w gminach partnerskich podczas różnych wydarzeń kulturalnych.
Realizacja projektu pozwoliła na wstępne opracowanie planu ochrony dziedzictwa kulturowego Europy, mającego na celu określenie i realizację wspólnych projektów informacyjnych promujących politykę pomocy UE dla mniejszości etnicznych, określenie i rozwój obszarów współpracy, pomoc w nawiązywaniu kontaktów między różnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi z gmin partnerskich. Ponadto, projekt umożliwił rozwój pozytywnego nastawienia do naszych zróżnicowanych kulturowo społeczności i rozwinął nowe umiejętności współpracy między partnerskimi społecznościami.
Podczas wykładów, seminariów, debat, dyskusji, prezentacji, warsztatów, wystaw, spotkań, wycieczek, quizów i konkursów uczestnicy poznali metody przeciwdziałania stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji. Zapoznali się z metodami promowania zmian w postawach społecznych w celu zwalczania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne. Spotkali się z mniejszościami etnicznymi rozmawiając o barierach kulturowych. Omówili kwestię imigracji wojennej, jako nowego wyzwania dla UE. Spotkali się z eurosceptykami. Uczestnicy projektu opracowali raport rozbieżności “Co nas łączy – co nas dzieli”. Omówili rolę UE w kształtowaniu świadomości antydyskryminacyjnej młodzieży. Dzięki realizacji projektu jego odbiorcy dowiedzieli się także jak pozyskać finansowanie ze środków UE na współpracę międzynarodową.
Projekt zrealizowany został podczas czterodniowej wizyty reprezentantów miasta partnerskiego Grzegorzewo w Tomaszowie Lubelskim. Delegacja składała się z 50 osobowej grupy młodzieży i dorosłych przedstawicieli administracji, NGO, szkolnictwa, i kultury. Do efektywnej realizacji zadań ujętych w projekcie zaangażowano ze strony polskiej 60 osób – przedstawicieli różnych instytucji i organizacji pozarządowych.