Kierunek przyszłość – 25 lat wolności i Romowie

Tytuł projektu
Kierunek przyszłość – 25 lat wolności i Romowie
Lider projektu
Partnerzy projektu
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 1 - Pamięć europejska
Obszar tematyczny projektu
dialog międzykulturowy, mniejszości etniczne, uczestnictwo obywatelskie, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Październik 2014
Data zakończenia projektu
Marzec 2016
Kwota dofinansowania
Kontakt do polskiej organizacji
Fundacja w Stronę Dialogu
ul. Grzegórzecka 102/31
31-559 Kraków
Koordynatorzy projektu: Małgorzata Kołaczek, Joanna Talewicz-Kwiatkowska [email protected]
Miejscowość
Kraków
Województwo
małopolskie
Adres strony www
www.fundacjawstronedialogu.pl
Projekt realizowany był od października 2014 roku do marca 2016 roku i skierowany był do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i potencjalnych liderów/ek romskich i nie-romskich. W ramach projektu powstał film oraz publikacja dokumentująca powstanie ruchu społeczno- politycznego Romów w Europie (wersja polska i angielska). Z tego względu zaplanowaliśmy spotkania i rozmowy z 11 najbardziej aktywnymi i zasłużonymi liderami/liderkami romskimi, jeśli chodzi o obszar związany z działalnością na rzecz tej mniejszości. Były to osoby pochodzące zarówno z krajów postkomunistycznych, jak również z Europy Zachodniej. Dzięki temu możliwe było poznanie ich doświadczeń zróżnicowanych ze względu na kontekst narodowy i polityczny. Warto podkreślić, że jeden z najbardziej aktywnych i najważniejszych dla Romów liderów pochodzi z Niemiec (Romani Rose – prezes Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów) i rozmowa z nim nawiązywała też do upadku muru berlińskiego, który zapoczątkował upadek komunizmu w innych częściach Europy. Premiera filmu oraz promocja publikacji odbyła się podczas debaty pt. „25 lat wolności a Romowie” w Gdańsku 28.10.2015r.
Kolejną część projektu stanowiły działania edukacyjne adresowane do liderów/liderek społeczności z użyciem opracowanych w ramach projektu lekcji e-learningowych (10 warsztatów dla 150 osób).
Wszystkie materiały przygotowane zostały w języku polskim i angielskim, dzięki czemu zasięg projektu miał wymiar europejski.