Jewish Heritage Network (Moreshet)
Tytuł projektu
Jewish Heritage Network (Moreshet)
Lider projektu
Partnerzy projektu
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Działanie 2.2. - Sieci miast
Obszar tematyczny projektu
dialog międzykulturowy, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
90 720 €
Kontakt do polskiej organizacji
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 Lipca 1943 17c
30-233 Kraków
Miejscowość
Kraków
Województwo
małopolskie
Adres strony www
Ogólnym celem projektu jest powołanie sieci miast dziedzictwa żydowskiego – łączącej podmioty związane z administracją lokalną, które chcą zajmować się tematyką dziedzictwa na swoim terenie. Działania wzmacniają wzajemny dialog oraz wymianę informacji w tym obszarze. Dodatkowo działania projektowe promują wkład różnorodnych grup narodowych i etnicznych, w tym wspólnot narodowości żydowskiej, w historię Europy. Rezultatem działań jest ustanowienie kanałów komunikacji, które ułatwią podmiotom publicznym promowanie dobrych praktyk w kwestiach szeroko rozumianego dziedzictwa żydowskiego.
W ramach projektu odbyły się dotychczas 3 spotkania/ seminaria tematyczne: w Hijar (VII 2019), w Worms (XI 2019) oraz we Wrocławiu (II 2020). W wydarzeniach tych uczestniczyły reprezentacje partnerów projektu, eksperci, władze lokalne oraz aktywiści i organizacje zajmujące się tematyką dziedzictwa żydowskiego (łącznie ponad 120 osób).
Przygotowana została ponadto publikacja na temat młodzieży i edukacji w kontekście dziedzictwa żydowskiego w Europie (Jewish heritage in Europe: Education and youth involvement). Raport ten jest opracowaniem materiału zebranego podczas zeszłorocznego seminarium w Worms.
W ramach działań sieci JHN została również uruchomiona strona internetowa projektu, pod adresem www.moreshet.eu.
Obostrzenia związane ze stanem pandemii – obejmujące kraje, w których działają partnerzy – znacząco utrudniły aktywności projektowe i wymusiły odwołanie dwóch kolejnych, planowanych seminariów – w Krakowie i Mantui. Z uwagi na powyższą sytuację partnerzy projektu zwrócili się do Agencji EACEA, z wnioskiem o wydłużenie czasu realizacji zadań projektowych do końca 2021 roku. Oficjalna decyzja w tym zakresie, potwierdzająca zmianę terminu, zapadła w lipcu br.