Inspired by the memory (Inspirowane pamięcią)
Tytuł projektu
Inspired by the memory (Inspirowane pamięcią)
Lider projektu
Partnerzy projektu
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Obszar tematyczny projektu
aktywne społeczeństwo obywatelskie, partycypacja obywatelska, uczestnictwo obywatelskie, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
47 250 €
Kontakt do polskiej organizacji
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
ul. Noakowskiego 10/1
00-666 Warszawa
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Adres strony www
Celem projektu było zainspirowanie uczniów z Polski, Czech i Słowacji do twórczych działań i autorskich wypowiedzi na temat pokoju i wspólnych europejskich wartości. Organizatorom zależało, aby uczestnicy pogłębili wiedzę historyczną, a także nauczyli się pracy metodą projektu.
Do wspólnych działań zaproszeni zostali uczniowie, którzy w sposób komunikatywny posługują się językiem angielskim. Na początku zorganizowane zostały wykłady dotyczące Polski, Czech i Słowacji, które zaowocowały międzynarodowymi debatami na temat punktów stycznych w ich historii. Przeprowadzono także warsztaty filmowe, w trakcie których młodzież pracowała w międzynarodowych zespołach, czerpiąc inspirację z wydarzeń historycznych. Powstał cały cykl edukacyjny, podczas którego ta sama grupa młodzieży spotkała się trzykrotnie. Na początku uczestnicy poznali metody i narzędzia pracy oraz wybrali temat swojego filmu. Na drugie spotkanie zaproszeni zostali profesjonaliści i trenerzy z branży filmowej i historycy, którzy oceniali próbki materiału i udzielali wskazówek. Zorganizowane zostały webinaria, a także powstała grupa na Facebooku, na której młodzież cały czas mogła konsultować swoje pomysły z innymi. W efekcie całorocznej pracy powstało 21 filmów. Niektóre z nich pokazują codzienne życie podczas drugiej wojny światowej w oparciu o wywiady ze świadkami historii oraz dokręcone sceny fabularne. Drugą grupę stanowią filmy, które przedstawiając różne postawy, skłaniają do pytania o to, kto jest bohaterem. Produkcje te często pokazują heroizm, trudne wybory czy niesprawiedliwość. Trzecia grupa filmów przybliża trudną czy niechlubną historię krajów. Ukazują one mechanizmy totalitaryzmów i pobudzają do refleksji na temat nieoczywistego podziału na ludzi określanych mianem „Dobrych i złych”. Uczniowie podkreślali, że ważnym efektem projektu było nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Mieli także okazję poznać swoje mocne i słabe strony, a także nauczyli się pracy zespołowej z wykorzystaniem nowych technologii.
W ramach podsumowania projektu wydano płytę DVD zawierającą wszystkie filmy. DO współpracy w ich opracowaniu zaproszono metodyków i nauczycieli, którzy przygotowali ćwiczenia do wybranych nagrań, a także pytania do dyskusji i scenariusze lekcji. Płyta wydana w dwóch językach, polskim i angielskim, trafiła do nauczycieli jako materiał dydaktyczny.
W ramach projektu odbyły się:
13-15.11.2015 – I warsztaty międzynarodowe
8-10.04.2016 – II warsztaty międzynarodowe
6-7.06.2016 podsumowanie projektu.