From Euroscepticism to Euro-Curiosity (FESTEC)
Tytuł projektu
From Euroscepticism to Euro-Curiosity (FESTEC)
Lider projektu
Partnerzy projektu
Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności (Polska),Vammaisten lasten ja nuorten tukisäätiö (Finlandia), VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras (Litwa)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.3. - Projekty społeczeństwa obywatelskiego
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Współpraca miastaktywne społeczeństwo obywatelskie, integracja europejska, wykluczenie ekonomiczne
Data rozpoczęcia projektu
Marzec 2020
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
73 330 €
Kontakt do polskiej organizacji
Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności
ul. Wolności 241, 41-800 Zabrze
Miejscowość
Zabrze
Województwo
śląskie
Adres strony www
https://www.festecproject.com/
Projekt FESTEC jest odpowiedzią na obawy organizacji w Finlandii, Polsce i na Litwie związane z rosnącym eurosceptycyzmem, a w szczególności z dystansem wobec UE obecnym wśród wykluczonych obywateli. Projekt ten traktuje subiektywne doświadczenia i przekonania dotyczące tych osób – w Polsce będą to osoby w kryzysie bezdomności. Wyłaniające się z nich poglądy są podstawą dialogu i budowania wspólnego zrozumienia roli UE. Celem jest uczynienie machinerii unijnej bardziej przystępną i otwarcie nowych perspektyw, a nawet osiągnięcie euroentuzjazmu – pozytywnego zainteresowania wobec UE.
W praktyce projekt szkoli partnerów w zakresie metody ewaluacji partycypacyjnej. Każda organizacja partnerska zbiera od swoich odbiorców 20 historii odpowiadających na pytanie „Co UE oznacza w twoim życiu?”. Następnie każda organizacja wybiera trzy konkretne historie i uzasadnia swój wybór. Zespół zarządzający projektu analizuje 12 wybranych w ten sposób historii, wybierając te najbardziej istotne i uzasadniając wybór.
Wszystkie historie są przekazywane do badacza, który klasyfikuje je tematycznie i określa kluczowe wątki do wspólnej dyskusji. Na spotkaniu zespołu zarządzającego badane są zidentyfikowane w prezentacji badacza wątki i ich tło, przy jednoczesnym poszukiwaniu nowych możliwości dialogu w obszarze zidentyfikowanych wątków i lepszego ich zrozumienia.
Wyniki pracy zespołu zarządzającego są przetwarzane lokalnie – każda organizacja konsultuje je ze swoimi odbiorcami. Celem jest wspólne wypracowanie nowego rozumienia roli i znaczenia UE w codziennym życiu ludzi. Projekt jest dla wszystkich partnerów i ich sieci skutecznym procesem uczenia się o UE. Końcowe webinarium jest otwarte dla każdego i zostanie opracowane jako materiał edukacyjny.