From Dusk till Dawn
Tytuł projektu
From Dusk till Dawn
Lider projektu
Partnerzy projektu
Metropolitan University Prague (Czechy), Central European Heritage (Węgry), Res Publica - Civic Resilience Center (Litwa)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 1 - Pamięć europejska
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Współpraca miastaktywizacja obywateli, partycypacja obywatelska, wolontariat
Data rozpoczęcia projektu
Wrzesień 2020
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
50 400 €
Kontakt do polskiej organizacji
Centrum Stosunków Międzynarodowych
ul. Ogrody 24
03-994 Warszawa
Polska
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Adres strony www
https://csm.org.pl/projekt-filmowy-from-dusk-to-dawn/
Celem projektu jest podniesienie świadomości obywateli Europy, zwłaszcza młodzieży, na temat długotrwałej i ciężkiej walki narodów Europy Wschodniej i Środkowej z totalitarnymi reżimami komunistycznymi, które doprowadziły je do transformacji ustrojowej.
Film dokumentalny „Od zmierzchu do świtu” (From Dusk till Dawn) opowie o przemianach w Europie Środkowej i Wschodniej za pośrednictwem konkretnych miejsc lub obiektów, które były niemymi „świadkami” przełomowych wydarzeń w dziejach naszego regionu. Komentarze świadków wydarzeń przeplotą się z wypowiedziami młodych ludzi, którzy powiedzą, w jakim stopniu historia transformacji ich dotyczy i jakie wyciągnęli z niej wnioski.
Dotychczas zrealizowano zdjęcia przy pozostałościach Mur Berlińskiego, ideologicznie dzielącego Berlin od 1961 do 1989 roku; pod słynną Bramą 2 Stoczni Gdańskiej, symbolem walki z komunizmem, w której w 1980 r. stanął Lech Wałęsa, by ogłosić powstanie NSZZ „Solidarność”; przy Ścianie Johna Lennona w Pradze, pokrywanej antyrządowymi graffiti za czasów Czechosłowacji, a także przy pomniku Łańcucha Bałtyckiego w Winie, upamiętniającego wydarzenie z 1989 roku.
Do sfilmowania pozostał jeszcze Dom Höfði w Reykjavíku, miejsce spotkania prezydentów Reagana i Gorbaczowa w 1986 roku, które uważane jest za początek końca zimnej wojny; pomniki Łańcucha Bałtyckiego na Łotwie i w Estonii; a także Plac Bema w Budapeszcie, na którym węgierscy studenci protestowali przeciwko władzy sowieckiej w 1956 roku.