Europejskie dziedzictwo kulturowe łączące pokolenia
Tytuł projektu
Europejskie dziedzictwo kulturowe łączące pokolenia
Lider projektu
Partnerzy projektu
Frankenberg (Niemcy), Markaryd (Szwecja),Taurage (Litwa)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.1. - Partnerstwo miast
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Współpraca miastaktywne społeczeństwo obywatelskie, integracja europejska, partycypacja obywatelska
Data rozpoczęcia projektu
Czerwiec 2018
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
12 000 €
Kontakt do polskiej organizacji
Urząd Miejski w Bytowie
ul. 1-go Maja 15
77-100 Bytów
Miejscowość
Bytów
Województwo
pomorskie
Adres strony www
https://www.bytow.com.pl/Europejskie_Dni_Dziedzictwa_Kulturowego_-_relacja,559,6094
Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego były doskonałą okazją do udziału społeczności lokalnej Bytowa (Polska) oraz jego miast partnerskich: Frankenberg (Niemcy), Markaryd (Szwecja), Taurage (Litwa) w serii wydarzeń promujących bogactwo i różnorodność dziedzictwa europejskiego. Poprzez spotkanie się krajów partnerskich w jednym miejscu mieliśmy możliwość wymiany zwyczajów kulturowych między sobą. Kultura, dzięki swojej różnorodności połączyła ludzi w każdym wieku, pochodzących z różnych środowisk i kultur, wzmocniła poczucie przynależności do wspólnej europejskiej rodziny. Projekt polepszył wiedzę uczestników o UE, a także o samych krajach. W projekcie zrealizowano:
- Organizację konferencji (pięć paneli dyskusyjnych o tematyce UE).
Panele dyskusyjne zaprezentowali były przedstawiciel Parlamentu Europejskiego, przedstawiciel środowiska naukowego, przedstawiciele miast partnerskich oraz sektora kultury w Bytowie. Każdy panel dyskusyjny zakończono podsumowaniem oraz dyskusją.
- Zwiedzanie miasta, poznanie historii Bytowa – grupy z miast partnerskich poznały historię najważniejszych zabytków w Bytowie, m.in. zamku krzyżackiego w Bytowie, Kościoła pw. św. Katarzyny, mostu kolejowego nad rzeką Borują, itp.
- Występy grup artystycznych- grupy artystyczne z czterech krajów, zaprezentowały się podczas dwudniowych występów, na terenie dziedzińca zamkowego oraz rynku miejskiego. Pierwsze występy miały charakter przedstawienia się innych miastom partnerskim. Występ główny odbył się drugiego dnia, gdzie zaprezentowali szerszy repertuar, pokazując i dzieląc się swoją kulturą. Była to doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów międzynarodowych pomiędzy grupami oraz pogłębienia świadomości w zakresie bogactwa kulturowego.
- “Jesteśmy Europejczykami” – podczas występów grup artystycznych z Polski, Niemiec, Szwecji i Litwy osoby w strojach kaszubskich rozdawały flagi unijne, zapraszając zebrane osoby do dołączenia do rodziny europejskiej. Akcja połączona została również z kampanią „Połączmy Europę”, która rozpoczęła się hymnem europejskim i polegała na wypuszczeniu balonów (opatrzonych logotypami programu) przez uczestników projektu oraz zgromadzoną publiczność, gości. Balony opatrzone zostały życzeniami, myślami dla pozostałych mieszkańców Europy. Obie inicjatywy symbolizowały jedność oraz tożsamość z Europą i radość bycia Europejczykiem.
- Quiz o wiedzy europejskiej – quiz o UE składał się z 6 pytań skierowanych w trakcie występów artystycznych do wszystkich zebranych na rynku miejskim. Działanie przyczyniło się do upowszechniania wiedzy, na temat UE, jak również było doskonałą formą zabawy i integracji.
- “Poznajemy smaki regionu” – Na rynku miejskim w Bytowie, pomiędzy występami wspólnie z uczestnikami projektu oraz zgromadzonymi osobami ugotowaliśmy danie kulinarne, które następnie smakowane było przez wszystkich zainteresowanych. Zaproszeni przedstawiciele z miast partnerskich uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Zagrodzie Styp-Rekowskich, Oddziale Muzeum Zachodniokszubskiego w Płotowie pn. „Poznajemy Kaszubskie smaki”. Spotkania przyczyniły się do poznania smaków regionu, w którym położone jest miasto Bytów. Była to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych, tradycji oraz zwyczajów w innych krajach. Dyskutowano na temat podobieństw i różnic w obszarze kultury jedzenia.
W projekcie uczestniczyło bezpośrednio 129 osób, z czego 77 to zaproszeni uczestnicy z krajów zagranicznych. Pośrednio w projekcie uczestniczyło ok. 500 osób.