Europejski Lublin - współpraca na rzecz kultury

Tytuł projektu
Europejski Lublin - współpraca na rzecz kultury
Lider projektu
Urząd Miasta Lublin
Partnerzy projektu
Edycja programu
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.1. - Partnerstwo miast
Obszar tematyczny projektu
Dialog międzykulturowy, Społeczeństwo obywatelskie, Wartości europejskie, Współpraca miast, Współpraca NGO i samorządówaktywizacja obywateli, aktywne społeczeństwo obywatelskie, dialog międzykulturowy, integracja europejska, wypracowanie rekomendacji
Data rozpoczęcia projektu
Data zakończenia projektu
Sierpień 2017
Kwota dofinansowania
Kontakt do polskiej organizacji
Urząd Miasta Lublin
ul. Złota 2, 20-112 Lubli
tel: +48 81 466 37 07
Miejscowość
Lublin
Województwo
lubelskie
Adres strony www
Projekt umożliwił wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami instytucji kultury uczestniczącymi w projekcie w zakresie promowania dialogu międzykulturowego i wolontariatu poprzez projekty kulturalne.
Wymiana wspólnych doświadczeń pomiędzy uczestnikami projektu oraz określenie potrzeb wszystkich stron pozwoliła na wyznaczenie kierunków współpracy w 5 obszarach: teatr, muzyka, sztuki performatywne, edukacja kulturalna, festiwale i wydarzenia w przestrzeni miasta oraz stworzenie bazy potencjalnych partnerów kolejnych projektów. Po zakończeniu wizyty w Lublinie opracowano rekomendacje do dalszej współpracy, które umożliwią kontynuację podjętych działań.
Podczas projektu uczestnicy mieli możliwość spotkania z koordynatorami dwóch dużych lubelskich projektów: „Lublin dla wszystkich” oraz „Wolontariusz Kultury”, którzy zaprezentowali swoje doświadczenia w promowaniu dialogu międzykulturowego i angażowaniu mieszkańców w wolontariat na rzecz kultury. Uczestnicy projektu zwiedzili również najważniejsze lubelskie instytucje kultury, zapoznali się z ich programem, a także porozmawiali o możliwych obszarach współpracy z przedstawicielami tych instytucji.
Poza spotkaniami zaplanowanymi w ramach projektu uczestnicy wzięli udział w oficjalnych obchodach 700 lecia Lublina, podczas których zaprezentowano nie tylko bogate wielokulturowe dziedzictwo miasta, ale również kulturę sąsiednich krajów, w tym krajów – uczestników projektu. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego odbył się jarmark rękodzielniczy twórców ludowych z Litwy, Polski i Słowacji oraz koncerty zespołów: Taraf de Haïdouks z Rumuni, warsztaty tańców litewskich w wykonaniu zespołu Pulkelis z Litwy. Wielokulturowy Program obchodów 700 lecia Lublina był doskonałym tłem dla podejmowanych w ramach projektu zagadnień oraz pokazał w praktyce możliwości Lublina we współpracy kulturalnej. W projekcie uczestniczyło 76 przedstawicieli 8 miast partnerskich z 7 krajów: 14 osób z Poniewieża (Litwa), 7 z Münster (Niemcy), 5 z Timișoary (Rumunia), 4 z Popradu (Słowacja), 6 z Nowego Sadu (Serbia), 5 z Belgradu (Serbia), 5 z Nancy (Francja), 30 z Lublina (Polska). Pośrednio w projekcie uczestniczyło 500 osób.
Opracowanie tekstu i udostępnienie zdjęć: Urząd Miasta Lublin