European Union - jestem na tak
Tytuł projektu
European Union - jestem na tak
Lider projektu
Partnerzy projektu
Bruntal, Litultovice – Republika Czeska, Calau - Niemcy, Krompachy - Słowacja
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.1. - Partnerstwo miast
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Współpraca miastaktywne społeczeństwo obywatelskie, historia i osiągnięcia Unii Europejskiej, integracja europejska, uczestnictwo obywatelskie
Data rozpoczęcia projektu
Kwiecień 2019
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
12.095 €
Kontakt do polskiej organizacji
Urząd Gminy Gaszowice
ul. Rydułtowska 2
44-293 Gaszowice
Miejscowość
Gaszowice
Województwo
śląskie
Adres strony www
http://natak.gaszowice.pl/
Gmina Gaszowice kilkukrotnie gościła zagranicznych partnerów w związku z realizacją projektu pn. „European Union – jestem na tak”. Podobnie jak w poprzednich latach gminę odwiedziły delegacje następujących partnerów zagranicznych: Miasta Bruntal, Miasta Calau, Miasta Krompachy oraz miejscowości Litultovice. Wizyta odbywała się w dniach od 5 do 7 kwietnia 2019 roku.
Pierwszą aktywnością były warsztaty, w trakcie których wszyscy reprezentanci poszczególnych krajów uczestniczyli w wykładach i ćwiczeniach związanych z eurosceptycyzmem w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zajęcia zakończyły się debatą na temat przyszłości Europy i lokalnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.
W ramach projektu przeprowadzono szereg działań integracyjnych m.in. prelekcję amatorskiego filmu „Rydwany węgla” dotyczącego historii górnictwa w rejonie Gminy Gaszowice, zwiedzanie Rybnika, zwiedzanie kopalni „Guido” – zjazd 320 m pod ziemię, lokalny kiermasz Wielkanocnym oraz uroczystą kolację wraz z prezentacją artystyczną.
Ideą projektu jest zbudowanie silnej i solidarnej Europy. Poprzez działania projektowe organizatorzy chcieli wzmocnić europejski wymiar i legitymację demokratycznego procesu decyzyjnego UE. Zakładane rezultaty to zachęcenie do udziału w wyborach, w szczególności poprzez wspieranie lokalnych kampanii informacyjnych, przeciwdziałanie rosnącemu eurosceptycyzmowi oraz zbudowanie międzynarodowych, pozytywnych i długotrwałych relacji.