European History Atlas Under Construction

Tytuł projektu
European History Atlas Under Construction
Lider projektu
Fundacja Strefa WolnoSłowa
Edycja programu
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 1 - Pamięć europejska
dialog międzykulturowy, historia i osiągnięcia Unii Europejskiej, pokój w Europie, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Wrzesień 2015
Kwota dofinansowania
97 500 €
Kontakt do polskiej organizacji
Fundacja Strefa WolnoSłowa
ul. Zamoyskiego 20, 03-801 Warszawa
tel. 668 403 924, Alicja Borkowska
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Adres strony www
Projekt ma na celu pogłębienie międzynarodowej refleksji związanej z pamięcią historyczną i dziejami Europy. Historia ukazana jest z punktu widzenia obywateli państw uczestniczących w jego działaniach oraz uchodźców i migrantów pierwszego, drugiego i trzeciego pokolenia mieszkających w Warszawie, Paryżu, Bolonii i Antwerpii. Projekt angażuje do wspólnych działań organizacje artystyczne, kulturalne i akademickie, zajmujące się historią, migracją, sztuką i edukacją. Jego podstawę stanowi współpraca młodzieży i seniorów pochodzenia europejskiego oraz pozaeuropejskiego.
Warsztaty ATLAS starają się odpowiedzieć na te pytania, czerpiąc z indywidualnych historii mieszkańców czterech miast: Warszawy, Bolonii, Paryża i Antwerpii. Równolegle we wszystkich wymienionych miastach, odbywają się warsztaty teatralne, spotkania i debaty z grupami międzypokoleniowymi i wielokulturowymi. Zbieranie historii zakończyło się stworzeniem scenariuszy spektakli, które zaprezentowane zostały w czerwcu 2016 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie, podczas festiwalu działań wielokulturowych. Równolegle do prac warsztatowych oraz pracy nad spektaklami, zbierane są materiały, które stopniowo tworzą ATLAS on-line – wyjątkowy portal z historiami, opowieściami, materiałami filmowymi i dźwiękowymi układającymi się w swoisty “alternatywny podręcznik historii najnowszej”, opowiedzianej przez Europejczyków oraz przez przybyłych do Europy w ostatnich latach. Materiały tworzące Atlas zbierane są podczas warsztatów lokalnych w miastach, jak również podczas kilkudniowych warsztatów międzynarodowych, prowadzonych przez artystów z różnych dziedzin.
Refugee Atlas jest internetowym atlasem wizualnym, który za pomocą montażu fotografii, filmów, obrazów malarskich, tekstów i muzyki ukazuje kulturowe, społeczne i polityczne problemy związane z migracją i doświadczeniem uchodźców.
Prezentacja Refugee Atlas – 16 listopada 2016, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa.
Opracowanie tekstu i udostępnienie zdjęć: Fundacja Strefa WolnoSłowa
Zobacz inne projekty




























































