Edukacja dla pokoju
Tytuł projektu
Edukacja dla pokoju
Lider projektu
Partnerzy projektu
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 1 - Pamięć europejska
Obszar tematyczny projektu
pokój w Europie, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Wrzesień 2019
Data zakończenia projektu
Czerwiec 2020
Kwota dofinansowania
Kontakt do polskiej organizacji
Fundacja Instytut Lecha Wałęsy
Europejskie Centrum Solidarności
Plac Solidarności 1
80 – 863 Gdańsk
III piętro, lok. 325
Miejscowość
Gdańsk
Województwo
pomorskie
Adres strony www
www.ilw.org.pl
Projekt adresowany był do uczniów liceum i studentów w wieku 16-24 lata. Jego celem było przybliżenie młodzieży działania totalitaryzmów niszczących w przeszłości Europę na przykładzie komunizmu.
Cel realizowany był poprzez organizacje prelekcji opisujących metody działania komunistów, model zarządzania, realia życia w czasie PRL, a także tworzenie się i działanie opozycji. W ramach projektu ponad stu uczniów liceum i ponad stu studentów odbyło zajęcia z nauczycielem historii według specjalnie przygotowanego scenariusza zajęć. Zajęcia obejmowały informację o przełomowych momentach funkcjonowania komunizmu w Europie oraz działaniach opozycji, uwzględniając takie wydarzenia jak: powstanie w 1980 r. NSZZ Solidarność, upadek Muru Berlińskiego, obrady Okrągłego Stołu w 1989 r. Zajęcia prowadzone były w sposób interaktywny, z czynnym udziałem uczestników, wykorzystując zdjęcia i filmy z czasów PRL. Uczestnicy spotkali się także z liderem ówczesnej opozycji Lechem Wałęsą. Duży nacisk w projekcie, zwłaszcza w scenariuszu przygotowanym dla studentów, położony został na mechanizmy propagandy stosowanej przez władze komunistyczne, a także zagrożenie, jakie niesie za sobą to zjawisko we współczesnym świecie w kontekście wszechobecnych dzisiaj „fake news”.
Uczestnicy odwiedzili także muzeum Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, pomnik Trzech Krzyży oraz Muzeum Zimnej Wojny w Danii.