Dokąd zmierzasz, Europo?

Tytuł projektu
Dokąd zmierzasz, Europo?
Lider projektu
Nowe Miasto Lubawskie
Partnerzy projektu
Edycja programu
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 2 - Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
Działanie 2.2. - Sieci miast
Obszar tematyczny projektu
Data rozpoczęcia projektu
Lipiec 2016
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
75 000 €
Kontakt do polskiej organizacji
Gmina Miejska Nowe Miasto Lubawskie
Rynek 1,13-300 Nowe Miasto Lubawskie
tel. 056 47 296 10, Jerzy Grządzielewki
Miejscowość
Nowe Miasto Lubawskie
Województwo
warmińsko-mazurskie
Adres strony www
Wydarzenia w ramach projektu odbywają się w Polsce, na Litwie, we Francji, Niemczech i we Włoszech – po jednym w każdym z miast partnerskich tworzących sieć GIPFEL (pierwsze litery z angielskiego: G-Germany, I-Italy, Pl-Poland, F-France, E-European Union, Lt-Lithuania). Partnerzy wielokrotnie zajmowali się w przeszłości tematami rozwoju gmin w kontekście wartości UE. Wspólnie pogłębiali istotne kwestie dla UE, takie jak: demografia, mniejszości narodowe, żywność ekologiczna, fachowe kadry dla gospodarki, bezrobocie, wolontariat i demokratyczne zaangażowanie Europejczyków. Projekt zakłada długotrwałą współpracę tematyczną i stanowi dobrą podstawę dla przyszłych inicjatyw i działań wzmacniających tożsamość europejską.
Planowane spotkania w ramach projektu:
- Arnage 10-14.11.2016. Debata publiczna na temat eurosceptycyzmu w UE,
- Nowe Miasto Lubawskie 29.06-03.07.2017. Debata publiczna na temat solidarności europejskiej w czasach kryzysu migracyjnego w UE,
- Fiume Veneto 21-25.09.2017. Debata publiczna na temat zwalczania stygmatyzacji imigrantów i budowania dialogu międzykulturowego w UE,
- Hude 09-13.11.2017. Debata publiczna nad przyszłością Europy,
- Soleczniki 07-11.06.2018. Debata publiczna na temat dialogu międzykulturowego i wolontariatu jako wyrazu aktywnego obywatelstwa europejskiego.
Istotnym w całym projekcie jest duży udział młodych ludzi w warsztatach tematycznych / debatach publicznych podejmujących tematykę osiągnięć UE i kosztów rezygnacji z kontynuacji budowania wspólnych wartości Zjednoczonej Europy. Projekt z jego tematyką ma pozytywny wpływ na promowanie obywatelstwa europejskiego, tożsamości europejskiej i poprawy warunków dla demokratycznego uczestnictwa obywatelskiego na szczeblu unijnym. Międzynarodowa grupa uczestników stanowić będzie co najmniej 125 osób, natomiast uczestników debat przewiduje się łącznie min. 1300 osób.
W wyniku realizacji projektu, partnerzy będą poszukiwali odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi: obaw związanych z eurosceptyzmem dla integracji europejskiej teraz i w przyszłości; granic europejskiej solidarności wobec kryzysu migracyjnego w Unii Europejskiej; wspólnych i uniwersalnych mechanizmów europejskiej solidarności w dobie różnych uwarunkowań ekonomicznych państw członkowskich Unii Europejskiej; mechanizmów rozwiązywania sytuacji kryzysowych; budowania dialogu międzykulturowego w atmosferze integracji i wzajemnego zrozumienia dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej oraz metod wspierania wolontariatu na szczeblu lokalnym i międzynarodowym.
Na stronie internetowej projektu prezentowane są również wyniki ewaluacji projektu – ocena okresowa wyników wprowadzania wypracowanych modeli organizacyjnych przeprowadzanych na miejscu w miastach partnerskich w oparciu o ustalone zalecenia najlepszych praktyk.
Opracowanie tekstu i udostępnienie zdjęć: Gmina Nowe Miasto Lubawskie
Zobacz inne projekty




























































