Bridging Generations (Łączymy pokolenia)
Tytuł projektu
Bridging Generations (Łączymy pokolenia)
Lider projektu
Partnerzy projektu
Landeshauptstadt Dresden – Municipality of Dresden (Niemcy), Kistarcsa Város Önkormányzata – Municipality of Kistarcsa (Węgry), Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica (Polska), YouNet – Youth NGO, Bologna (Włochy), Aristoteleio Panepistimio Thessalonikis – Aristotle University of Thessaloniki (Grecja), AddArt – Art NGO, Thessaloniki (Grecja)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 1 - Pamięć europejska
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Społeczeństwo obywatelskie, Społeczne zaangażowanie, Wartości europejskie, Współpraca miastaktywizacja seniorów, aktywne społeczeństwo obywatelskie, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Październik 2014
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
97 750 €
Kontakt do polskiej organizacji
Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica
Boguszyce 102 A
56-400 Oleśnica
Miejscowość
Oleśnica
Województwo
dolnośląskie
Adres strony www
http://bridging-generations.de/
Bridging Generations to projekt trwający osiemnaście miesięcy (październik 2014 – marzec 2016) w ramach programu Europa dla obywateli, w ramach komponentu 1: Pamięć europejska. Projekt miał na celu podniesienie świadomości na temat pamięci oraz wspólnej historii i wartości. Miał również na celu promowanie obywatelstwa europejskiego, zmniejszając przepaść między pokoleniami i angażując je w dialog międzypokoleniowy i międzykulturowy.
Główny nacisk kładziono na wspomnienia seniorów z Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch i Polski, którzy żyli w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Ich historie zostały zebrane, aby docenić rolę zbiorowej pamięci w osiąganiu wzajemnego zrozumienia i różnorodności kulturowej. Metodą narracji biograficznej zbadano i omówiono wpływ II wojny światowej na kształtowanie tożsamości narodowej i upamiętnianie ofiar wojny w Europie.
Obywatele Europy nie mogą zapomnieć o swojej historii i tradycjach kulturowych, w wyniku czego nie mogą od nich uciec. W ramach projektu Bridging Generations obywatele Europy proszeni byli o podzielenie się swoimi historiami z młodszym pokoleniem, aby mogli dowiedzieć się o następstwach wojny, a zwłaszcza drugiej wojny światowej, poprzez osobiste doświadczenia i zbiorowe wspomnienia.
Pamięć zbiorowa obejmuje krytyczne aspekty kultury politycznej, tradycji społeczności i tożsamości społecznej. Informuje o naszym zrozumieniu przeszłych wydarzeń i obecnych relacji, a także przyczynia się do naszych oczekiwań dotyczących przyszłości. Do tego aspiruje Bridging Generations; budować lepszą przyszłość dla Europy.
Poprzez rejestrowanie i dzielenie się doświadczeniami życiowymi seniorów stworzona została wspólna platforma, która łączy te historie z różnych krajów. W ten sposób ich wiadomości i doświadczenia są przekazywane młodszym pokoleniom, które są jeszcze bardziej oderwane od traumy wojny. Dlatego młodzi ludzie stają się świadomi wpływu reżimów totalitarnych i wojny. Jak powiedział Maurice Halbwachs, francuski socjolog i filozof: „Wspomnienia przechodzą przez społeczeństwo poprzez wymianę werbalną, a jeśli sposobem przypominania sobie przeszłości jest cisza, to jest ona również przekazywana i sama w sobie staje się sposobem pamiętania”.
W projekcie uczestniczyły obywatele Europy z 3 różnych grup wiekowych: młodzież do 30 lat (studenci i specjaliści), dorośli w wieku od 30 do 65 lat (filmowcy, socjolodzy, kierownicy projektów, menadżerowie kultury, historycy, artyści, pedagodzy sztuki, decydenci, naukowcy, profesorowie) i seniorzy (65+) z Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch i Polski.