8th European Remembrance Symposium (8. Sympozjum Pamięć Europy)

Tytuł projektu
8th European Remembrance Symposium (8. Sympozjum Pamięć Europy)
Lider projektu
Partnerzy projektu
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Obszar tematyczny projektu
integracja europejska, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Data zakończenia projektu
Kwota dofinansowania
58 210 €
Kontakt do polskiej organizacji
European Network Remembrance and Solidarity
ul. Zielna 37
00-108 Warsaw
Kontakt do organizacji: Beata Drzazga, +48 22 39 57 600
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Adres strony www
Doroczne Sympozjum Pamięć Europy ma na celu inicjowanie i pogłębianie współpracy pomiędzy europejskimi instytucjami zajmującymi się historią XX wieku. Idea projektu wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu o historii ubiegłego wieku z uwzględnieniem różnych narracji, wrażliwości, doświadczeń i istniejących interpretacji.
Do udziału w wydarzeniu co roku zapraszani są przedstawiciele muzeów i miejsc pamięci, pracownicy instytucji akademickich i edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się historią XX wieku. Podczas spotkania uczestnicy mogą wziąć udział zarówno w panelach dyskusyjnych, jak i sesjach networkingowych, w czasie których prezentują swoje instytucje i projekty. W programie znajdują się również wizyty w muzeach i miejscach pamięci.
Cykl Sympozjów „Pamięć Europy” został zainaugurowany we wrześniu 2012 r. w Gdańsku. Kolejne edycje miały miejsce w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Brukseli i Bukareszcie.
8. Europejskie Sympozjum Pamięci, zrealizowane w 2019 r. w Paryżu, poświęcone było decydującym zmianom politycznym („nowym porządkom europejskim”), które ukształtowały europejski ład w XX wieku: w latach 1919, 1945 i 1989. Przez trzy dni międzynarodowe grono naukowców i praktyków (w wydarzeniu wzięło udział 214 uczestników z 29 krajów) dyskutowało na temat kluczowych wydarzeń, nadających XX-wiecznej Europie nowy kształt oraz ich konsekwencji. Wśród omawianych zagadnień znajdowały się m.in. postanowienia konferencji pokojowej w Paryżu, traktaty po II wojnie światowej oraz nowy ład Europejski po upadku reżimów komunistycznych.
W ramach projektu zrealizowane zostały także warsztaty edukacyjne dla młodzieży, towarzyszące wystawie “Po wielkiej wojnie. Nowa Europa 1918-1923” w Weimarze, w których wzięło udział 50 uczniów z Polski i Niemiec.