20 lat współpracy samorządów z Wielkopolski i Bretanii – przyszłość partnerstwa

Tytuł projektu
20 lat współpracy samorządów z Wielkopolski i Bretanii – przyszłość partnerstwa
Lider projektu
Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych
Partnerzy projektu
Stowarzyszenia Bretagne Pologne (Francja), Powiat Dahme – Spreewald (Niemcy), Kraj Liberecki (Czechy), Stowarzyszenie Samorządów Kraju Libereckiego (Czechy), Towarzystwo Ukraina-Polska-Niemcy (Ukraina - partner nie objęty finansowaniem w ramach programu "Europa dla obwyateli"), Rada Obwodu Winnickiego (Ukraina - partner nie objęty finansowaniem w ramach programu "Europa dla obwyateli")
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2007-2013
Komponent / działanie / poddziałanie
Działanie 1 - Aktywni obywatele dla Europy
Poddziałanie 1.1. - Spotkania mieszkańców miast partnerskich
Obszar tematyczny projektu
Dialog międzykulturowy, Społeczeństwo obywatelskie, Wartości europejskie, Współpraca miast, Współpraca NGO i samorządów, Zaangażowanie demokratyczne
Data rozpoczęcia projektu
Wrzesień 2013
Data zakończenia projektu
Wrzesień 2013
Kwota dofinansowania
11 000 €
Kontakt do polskiej organizacji
Miejscowość
Poznań
Województwo
wielkopolskie
Adres strony www
Projekt “20 lat współpracy samorządów z Wielkopolski i Bretanii – przyszłość partnerstwa” zrealizowany w dniach 15-22 września 2015 r. był kontynuacją przedsięwzięcia „20-lecie konstruktywnego partnerstwa pomiędzy Bretanią a Polską doświadczenia i nadzieje” zorganizowanego w lipcu w 2012 r. we Francji. W projekcie udział wzięły delegacje z Francji (region Bretania), Niemiec (powiat Dahme-Spreewald), Polski (województwo wielkopolskie) oraz Ukrainy (obwód winnicki).Do celów projektu należało stworzenie ram wzorcowej współpracy międzynarodowej samorządów, a także umacnianie poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską, zwiększenie tolerancji i wzajemnego zrozumienia wśród jej obywateli, poszanowanie i propagowanie kultury i różnorodności językowej. Kluczowe wydarzenia projektowe odbywały się we wrześniu 2013 roku i podzielone były na 4 etapy: I etap – zajęcia integrujące dla przedstawicieli samorządów uczestniczących w projekcie połączone z prezentacją regionu pod hasłem “Poznaj Wielkopolskę”l; II etap -warsztaty, prezentacja osiągnięć w zakresie rozwoju gospodarczego gminy Tarnowo Podgórne, konferencja; III etap -wizyty w gminach partnerskich; IV etap – wydarzenie integracyjne dla obywateli pod hasłem “Dzień Strażaka”. W wyniku realizacji projektu opracowano cztery niezależne modele współpracy samorządów – wspólna praca nad nimi była dla uczestników okazją do analizy błędów, jakie z punktu widzenia ich partnera zostały popełnione w dotychczasowej współpracy, oraz przeszkód pozostających do ominięcia w budowaniu relacji partnerskich w przyszłości. Podniesiono poziom wiedzy uczestników w zakresie działań możliwych do realizowania w ramach partnerstwa samorządów, a także – na temat możliwości współpracy partnerskiej samorządów w zakresie realizacji założeń Strategii Europa 2020 (projekt przewodni „Młodzież w drodze”). Realizatorom projektu udało się wypromować współpracę partnerską jako element rozwoju Unii Europejskiej oraz zaprezentowano sposoby promowania partnera w swoim samorządzie. Wymiana poglądów i prezentacja problemów lokalnych w wymiarze europejskim została połączona z prezentacją osiągnięć wielkopolskich samorządów. Wyniki warsztatów przedstawiono podczas konferencji, zapoznali się z nimi także decydenci na poziomie europejskim. Po zakończeniu przedsięwzięcia przeprowadzono badania ankietowe wśród uczestników w celu uzyskania oceny działań projektowych. Zdecydowana większość ankietowanych oceniła podjęte działania (zarówno od strony merytorycznej jaki i organizacyjnej) jako bardzo zadowalające. Uczestnicy wnioskowali o kontynuację podobnych działań w przyszłości w szerszym zakresie (więcej czasu na pracę warsztatową, większa liczba uczestników – gmin partnerskich z innych krajów europejskich, większe zaangażowanie młodzieży).
Zobacz inne projekty











































