1989: Fall of Communism in Eastern Europe, Development of the strategic game for the young Europeans

Lider projektu
Fundacja Instytut Aurea Libertas
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Obszar tematyczny projektu
historia i osiągnięcia Unii Europejskiej, integracja europejska, wolontariat, wydarzenia historyczne
Kontakt do polskiej organizacji
Magdalena Górska
Miejscowość
Kraków
Województwo
małopolskie
Adres strony www
Do udziału w międzynarodowym projekcie zaproszeni zostali młodzi ludzie z Polski, Niemiec, Słowacji i Rumunii. Celem projektu jest zaangażowanie uczestników w poznawanie historii najnowszej Europy, w szczególności wydarzeń roku 1989 – tzw. Jesieni Narodów. Projekt zakłada wykorzystanie nieszablonowej formy przyswajania i rozpowszechniania wiedzy – tzw. „grywalizacji”. Działania edukacyjne i warsztatowe (warsztaty merytoryczne gry planszowej, warsztaty fotograficzne) zostały uzupełnione o seminaria, projekcje filmów i dyskusje oraz przygotowane z udziałem młodzieży spotkania otwarte.
Rezultatem projektu będzie edukacyjno-strategiczna gra planszowa (dostępna również w wersji pdf do ściągnięcia). Treść gry – fabuła, zawartość merytoryczna, zasady i inne elementy, zostały wypracowane przez młodzież podczas organizowanych w ramach projektu spotkań międzynarodowych.
Gra planszowa będzie dostępna na stronie www.1989resistance.eu pod koniec grudnia 2015 lub na początku stycznia 2016 r.
3-dniowe międzynarodowe spotkania odbywały:
– w Krakowie (Polska) – 18-20 kwietnia 2015 r. – temat: „Polski zryw ku wolności – Upadek komunizmu. Od Okrągłego Stołu po wybory parlamentarne w czerwcu 1989” (eng. Polish movement towards freedom – The fall of communism. From the Round Table to the parliamentary election in June 1989
– w Koszycach (Kosice) (Słowacja) – 18-20 lipca 2015 r. – temat: A jak Aksamitna Rewolucja. Pokojowa droga do wolności (eng. V for Velvet. A peaceful way for freedom)
– w Timisoarze i Decie (Rumunia) – 26-28 września 2015 r. – temat: Rewolucje podczas Jesieni Narodów – rewolucja w Rumunii i na Węgrzech (eng. Revolutions in the Autumn of Nations – revolution in Romania and Hungary in 1989)
Plan każdego z wydarzeń obejmował:
Dzień I: Seminaria i warsztaty historyczne tematycznie skupione wokół wydarzeń roku 1989.
Formy aktywności: spotkania i dyskusje z zaproszonymi ekspertami w dziedzinie historii najnowszej oraz świadkami tamtych wydarzeń. Program obejmował także projekcję filmu dotyczącego upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej.
Dzień II: Warsztaty – przygotowanie elementów gry planszowej.
Formy działań: merytoryczne warsztaty prowadzone przez profesjonalnego edytora gier planszowych, plenerowe warsztaty fotograficzne (wycieczka do wybranych miejsc, obiektów, które nawiązują do wydarzeń historycznych okresu upadku komunizmu w danym kraju). Wydarzenia II dnia zostały uzupełnione o LARP (Live Action Role Playing).
Dzień III: Prezentacja rezultatów.
Formy aktywności: Podsumowanie w formie prezentacji wszystkich elementów gry przygotowanych podczas dnia I i II oraz ich prezentacja dla szerokiej publiczności.
Opracowanie tekstu i udostępnienie zdjęć: Magdalena Górska
Zobacz inne projekty











































