Rok 1956. Społeczeństwa Europy Środkowej a komunizm

Tytuł projektu
Rok 1956. Społeczeństwa Europy Środkowej a komunizm
Lider projektu
Fundacja Ośrodka Karta (Polska)
Partnerzy projektu
Edycja programu
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 1 - Pamięć europejska
Obszar tematyczny projektu
Edukacja dla pokoju, Punkty zwrotne w najnowszej historii Europy, Tolerancja i przeciwdziałanie totalitaryzmom, Wartości europejskieaktywne społeczeństwo obywatelskie, historia i osiągnięcia Unii Europejskiej
Data rozpoczęcia projektu
Sierpień 2016
Data zakończenia projektu
Grudzień 2017
Kwota dofinansowania
42 250 €
Kontakt do polskiej organizacji
Fundacja Ośrodka KARTA
Narbutta 29, 02-536 Warszawa
22 848 07 12
dr Artur Jóźwik
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Adres strony www
Projekt nawiązuje do jednego z priorytetów programu „Europa dla Obywateli”, tj. 60. rocznicy wydarzeń roku 1956. Jego celem jest znalezienie wspólnych doświadczeń obywateli krajów Europy Środkowo-Wschodniej związanych z odwilżą polityczną, do której doszło po wygłoszeniu przez Nikitę Chruszczowa tajnego referatu w sprawie kultu jednostki.
Doświadczenie roku 1956 zostało pokazane poprzez indywidualne świadectwa uczestników ówczesnych wydarzeń (fragmenty dzienników, wspomnień, relacji, listów etc.) oraz reakcje na nie zarówno wśród zwykłych obywateli, ale też intelektualistów i aktorów życia politycznego. Relacje te zostały uzupełnione o materiały źródłowe – fragmenty dokumentów (ulotek, odezw, przemówień, kronik, raportów itp.) oraz zdjęcia i plakaty.
Efektem projektu jest publikacja „1956. Pozór rewolucji”, która będzie dostępna online na wolnej licencji w 7 językach (polskim, angielskim, niemieckim, czeskim, słowackim, węgierskim, rosyjskim). Publikacja, zawierająca kalendarium, opowie w sposób uporządkowany o kolejnych wydarzeniach politycznych, społecznych i kulturowych w 1956 roku w Europie Środkowo-Wschodniej. Poprzez oddanie głosu bezpośrednim świadkom historii publikacja w sposób atrakcyjny, bo niepodręcznikowy, przybliży czytelnikom tzw. odwilż oraz jej krótko- i długotrwałe skutki.
Podsumowaniem projektu była dyskusja z udziałem polskich i zagranicznych znawców tematu, która odbyła się 8 listopada w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Nagranie ze spotkania będzie dostępne także online.
Opracowanie tekstu i udostępnienie zdjęć: Fundacja Ośrodka Karta