100 lat dla pokoju w Europie
Tytuł projektu
100 lat dla pokoju w Europie
Lider projektu
Partnerzy projektu
Dom Anne Frank (Holandia), Sieć Euroclio (sieć międzynarodowa)
Edycja programu
Europa dla obywateli - 2014-2020
Komponent / działanie / poddziałanie
Komponent 1 - Pamięć europejska
Obszar tematyczny projektu
aktywne społeczeństwo obywatelskie, partycypacja obywatelska, pokój w Europie, uczestnictwo obywatelskie, wydarzenia historyczne
Data rozpoczęcia projektu
Wrzesień 2015
Data zakończenia projektu
Grudzień 2016
Kwota dofinansowania
Kontakt do polskiej organizacji
Fundacja Dom Pokoju
ul. Władysława Łokietka 5
50-243 Wrocław
Miejscowość
Wrocław
Województwo
dolnośląskie
Adres strony www
Głównym celem projektu było stworzenie podstaw systemowego wspierania szkół chcących pracować metodami edukacji pokoju. Opowiada on na potrzebę pogłębienia refleksji na temat miejsca, jakie każdy z nas zajmuje w historii i społeczeństwie. Organizatorzy odnieśli się do ważnych wydarzeń ubiegłego stulecia: od pierwszej wojny światowej, przez krótki okres pokoju i narodziny totalitaryzmów, drugą wojnę światową i Holocaust, a następnie długotrwały podział Europy, aż do zwycięstwa koncepcji pokojowej współpracy i wspólnoty 28 krajów w ramach UE.
Bohaterami prezentowanej opowieści równoległej byli artyści i sportowcy, żołnierze, którzy zawiesili walkę na czas Bożego Narodzenia, sygnatariusze deklaracji pokojowych, założyciele i aktywiści organizacji takich jak UNICEF. PAX Christi, Amnesty International czy Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, czy w końcu zwykli ludzie tworzący łańcuchy pokoju.
Materiały opracowane we współpracy z Domem Anny Frank i Siecią Euroclio zostały zebrane w Lekcjobusie – wirtualnej platformie dla edukatorów. Ich uzupełnieniem były wystawa “PeaceEU” zaprojektowana przez młodych wrocławskich kuratorów i artystów oraz broszura zawierająca refleksję Europejczyków na temat pokoju.
We współpracy z Punktami Informacji Europejskiej Europe Direct i Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce do projektu zaproszono 26 nauczycieli z 13 szkół w Polsce. Zostali oni przeszkoleni we Wrocławiu i Amsterdamie zgodnej z metodami zawartymi w Lekcjobusie. Następnie przeprowadzono diagnozy potrzeb i możliwości poszczególnych placówek. Przy wsparciu tutorów, szkoły rozpoczęły realizację trwającego rok programu edukacji historyczno-obywatelskiej na bazie materiałów z Lekcjobusa i koordynowanego przez tandemy edukatorów. Uczniowie organizowali lokalne projekty, których efektem były wystawy, spektakle, warsztaty, debaty czy nawet murale i filmy.
Wspólnie z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, zorganizowano koncert “Wrocław dla tolerancji” na Placu Wolności. W ramach projektu wspierano lokalną społeczność muzułmańską oraz przygotowano film edukacyjny o niej. Wystawy i warsztaty Lekcjobusa były dwukrotnie częścią obchodów Dnia Europy, Targów Międzykulturowych dla nauczycieli, konferencji “Mam prawo” organizowanej przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz innych wydarzeń.
Na bazie wystawy “PeaceEU” wspólnie z Prezydentem Wrocławia, zorganizowany został 20 lipca 2016 roku finał projektu – “Spacer pokoju”, po którym odbyła się debata “Pięciu myślicieli wrocławskich w obronie praw człowieka”. Do ich organizacji zaangażowano wrocławskich wolontariuszy EVS, którzy przeprowadzili warsztaty wpisane do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Wypracowana została także długoletnia strategia rozwoju edukacji pokoju. Organizatorzy uczestniczyli w zespołach eksperckich, kongresach, seminariach, a także zacieśnili współpracę z partnerami w Holandii. Fundacja otrzymała licencję na realizację w Polsce programu “Szkoła pokoju”. We współpracy z ekspertami opracowany został mechanizm finansowania edukacji pokoju pt. “Mecenat miejski”, a program “Szkoła pokoju” został uznany przez wrocławski samorząd za jeden z priorytetów w działaniach edukacyjnych.