Kryteria przyznawania dotacji
Wnioski o dofinansowanie projektów są poddawane dokładnej ocenie pod względem zgodności z wymogami formalnymi programu, a następnie – zdolności finansowej i operacyjnej wnioskujących organizacji.
Zdolność finansowa
Zdolność finansowa oznacza, że wnioskodawca ma stabilne i wystarczające źródła finansowania, aby utrzymać działalność przez cały okres realizacji projektu. Wnioskodawca składa oświadczenie potwierdzające zdolność finansową. Stanowi ono załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Dofinansowanie przekraczające 60 000 €
- Formularza zdolności finansowej,
- Oficjalnego sprawozdania finansowego za ostatni rok budżetowy, za który zamknięto rozliczenia, obejmującego:
- bilans,
- rachunek zysków i strat,
- załączniki.
Dodatkowe potwierdzenie zdolności finansowej
- zwrócić się o dodatkowe informacje,
- zażądać gwarancji bankowej,
- zaproponować decyzję o udzieleniu dotacji (umowę finansową w przypadku krajów niebędących członkami UE) nieobejmującą zaliczek,
- zaproponować umowę o udzielenie dotacji/decyzję o udzieleniu dotacji obejmującą zaliczki płatne w ratach,
- odrzucić wniosek.
Zdolność operacyjna
Zdolność operacyjna oznacza, że wnioskodawca posiada niezbędne kompetencje i motywację do realizacji wnioskowanego projektu.
Jest ona oceniana na podstawie doświadczenia wnioskodawcy w zarządzaniu projektami w danej dziedzinie, wykazywanej w odpowiedniej sekcji formularza wniosku. Wnioskodawca razem z wnioskiem o dofinansowanie składa oświadczenie, a w przypadku wniosku o dotację przekraczającą kwotę 60 000 €, Agencja Wykonawcza (EACEA) może wymagać dodatkowych dokumentów potwierdzających.
Ocena jakości
Kwalifikujące się wnioski analizuje Komitet Oceniający, w którego skład wchodzą urzędnicy Komisji Europejskiej i EACEA. Jego praca polega na ocenie jakości kwalifikujących się wniosków, a w szczególności – ich zgodności z celami programu “Europa dla obywateli (zakładka “O programie”).
Na podstawie wyniku oceny i dostępnych środków budżetowych, Komitet Oceniający proponuje wykaz projektów, które otrzymają dotację.
Następujące kryteria mają zastosowanie przy ocenie jakości wszystkich projektów:
Procent możliwych do zdobycia punktów
30%
Spójność z celami programu i danym Komponentem programu:
Cele złożonego projektu wpisują się w ogólne i szczegółowe cele programu “Europa dla obywateli”, a zagadnienia, których dotyczy składany projekt, uwzględniają roczne priorytety programu.
Proponowane działania projektowe i oczekiwane ich rezultaty powinny przyczyniać się do realizacji celów programu “Europa dla obywateli”, danego Komponentu programu oraz wpisywać się w założenia programu.
35%
Jakość planu działań projektu:
Proponowane działania muszą być odpowiednie dla zrealizowania potrzeb i celów projektu.
Proponowane działania, metody pracy i przedsięwzięte środki są adekwatne do postawionych celów projektu.
Efektywność: rezultaty działań powinny zostać osiągnięte przy racjonalnych kosztach.
Projekty muszą w jasny sposób wykazywać wymiar europejski (tj. zagadnienia realizowane w projektach w ramach Komponentu 1. muszą pobudzać do refleksji nad historią Unii Europejskiej i wartościami ponadnarodowymi, zaś projekty realizowane w Komponencie 2. muszą aktywnie włączać obywateli Unii Europejskiej w życie publiczne i polityczne).
Projekty angażują do współpracy zróżnicowane typy organizacji/instytucji (władze lokalne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytucje badawcze itp.) lub rozwijają różnego typu działania (prowadzenie badań, edukacja pozaformalna, debaty publiczne, wystawy itd.) lub angażują obywateli ze zróżnicowanych środowisk zawodowych i społecznych.
Projekty wykorzystują nowe metody pracy lub proponują innowacyjne działania/rozwiązania.
15%
Upowszechnianie:
W projekcie zapewniono konieczne działania dla zapewnienia wykorzystania i upowszechnienia jego rezultatów.
Proponowany projekt ma zasięg szerszy niż ograniczony tylko do osób bezpośrednio w nim uczestniczących.
Powinien zostać opracowany realistyczny i praktyczny plan działań upowszechniających rezultaty projektu w celu ich efektywnego transferu i wymiany.
Wykorzystanie innowacyjnych kanałów e-uczestnictwa, jak media społecznościowe i nowe technologie informacyjno-komunikacyjne.
20%
Wpływ i zaangażowanie obywateli:
Liczba organizacji, uczestników i zaangażowanych państw powinna być na tyle duża, aby zapewnić prawdziwie wysoki zasięg proponowanego projektu.
Wpływ: preferowane będą projekty przyczyniające się do kształtowania agendy politycznej Unii Europejskiej.
Zrównoważenie: proponowane działania powinny być zrównoważone i skutkować osiągnięciem średnio- i długofalowych rezultatów.
Proponowane działania powinny stwarzać ich uczestnikom możliwość aktywnego zaangażowania się obywatelskiego i w poruszane w ramach projektu zagadnienia.
Powinna zostać zachowana równowaga wśród uczestników projektu – pomiędzy osobami już aktywnie działającymi w organizacjach/instytucjach a osobami jeszcze nie zaangażowanymi w działalność.
Projekty angażujące obywateli z niedostatecznie reprezentowanych grup lub mających mniejsze/ograniczone szanse.
TYLKO W PRZYPADKU projektów w ramach Komponentu 1. Pamięć o przeszłości Europy oraz Działania 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego – organizacje angażują wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności.